Popularne metody pokrywania części metalowych

Popularne metody pokrywania części metalowych

Metale wykorzystywane są we weszlkiego rodzaju urządzeniach i produktach. Niektóre części mają kontakt z wodą czy czynnikami zewnętrznymi, w związku z czym wymagają pokrycia i zabezpieczenia przez zużyciem, rdzą czy zniszczeniem.

Przyjżyjmy się najbardziej powszechnym formom zabezpieczania części metalowych.

Farba

Prawdopodobnie najpowszechniejsza froma ochrony metalu i najłatwiejsza w użyciu. Nanoszona moze być pędzlem, poprzez zanurzanie, czy rozpylanie. Występuje w postaci płynnej, czy też jako proszek. Do kupienia w niemal każdym kolorze i odcieniu, łatwe do nanoszenia, farby sa najpopularniejszym produktem.

Anodowanie

Kolejną popularną metodą jest anodowanie – proces polegający na zanurzaniu aluminium w roztworze kwasów, z wykorzystaniem prądu. Dzięki anodowaniu na powierzchni aluminium wytwarza się cienka przezroczysta warstwa ochronna. Jest ono również pomoce w oczyszczaniu i przygotowywaniu powierzchni przed dalszymi procesami, jak malowanie czy klejenie. Anodowanie wykonywane jest przez wyspecjalizowane firmy https://www.poeton.co.uk/treatments.

Galwanostegia

Galwanostegia to procest osadzania cienkiej warstwy metalu, przy użyciu elektrolitu i dwóch elektrod. Chromowanie i cynkowanie są jednymi z najpopularniejszych form galwanostegii uzywanych w przemyśle. Inne to pozłacanie czy posrebrzanie, używane do wyrobu biżuterii.

Cynkowanie

Cynkowanie jest procesem używanym do zabezpieczania stali przed korozją. Jest szeroko rozpowszechnione w gospodarstwie domowym, uzywane np. przy wyrobach wiader, lecz również w przemyśle motoryzacyjnym czy lotniczym.

Obróbka chemiczna

Obróbka chemiczna wymaga różnego rodzaju środków chemicznych; wykorzystywana jest do barwienia metali, czyszczenia czy polerowania. Używana jest również jako wstępny proces przed dalszą pbróbką, np. malowaniem.